blog image

Rekonstrukce panelového bytu

Než se do rekonstrukce pustíte, doporučujeme udělat si představu o tom, co od ní očekáváte. Projděte se po bytě a zkuste se na něj podívat, jako byste tu byli na návštěve. Co se vám na provní pohled líbí? Co naopak ne? Zapište si všechno, co vám ve spojitosti s renovací domácnosti přijde na mysl.

Dělejte si průběžně poznámky o aktuálních trendech (interiérových i technologických), na které narazíte a líbí se vám, nebo o tom, co vás na vašem bytě rozčiluje. (Například málo úložného prostoru v kuchyni, nedostatečné oddělení pracovní a volnočasové plochy atd.)

Čím přesnější představu o rekonstrukci budete mít, tím hladší bude vaše následná spolupráce se stavební firmou, potažmo s architektem nebo designérem.

Rekonstrukce bytu v panelovém domě a architekt

Pokud chcete, aby vám rekonstrukce sloužila ještě dlouhá léta a rozhodnete se ji vzít z gruntu, vyplatí se svěřit svůj byt do péče architektovi.

Práce jako:

  • přehodnocení nevyhovujících dispozic
  • vyřešení špatné akustiky podlah zvukovou izolací
  • plánování rekonstrukce rozvodů elektřiny a vody, pynu, topení, odpadů atd. se nevyplatí snažit mermomocí dělat svépomocí
Architekt je odborník, který má spoustu zkušeností a vaše dobré nápady dokáže lépe zasadit do kontextu celého bytu. Také je třeba zmínit, že právě architekt dokáže mnohdy najít geniální řešení prostoru, které by vás samotné nemuselo napadnout.

BauRek Stav spolupracujeme se kvalitními architekty

Pokud se tedy rozhodnete pro spolupráci s námi, vyhnete se neočekávaným nákladům nebo zdržením, která mohou plynout ze stavebních prácí prováděných bez architektonického návrhu a plánu. V panelovém bytu je rekonstrukci při zásahu do příček nutné dělat odborně, jeden kubický metr betonu váží tři tuny, práce s ním je těžká a vyžaduje odborný postup.

Cena rekonstrukce panelového bytu 2+1, 3+1, 4+1

Orientační cenu rekonstrukce vašeho bytu vám sdělíme do 48 hodin po úvodní konzultaci, která je u nás pro klienty zdarma. Na této schůzce nám sdělíte své představy a preference a my si byt pořádně prohlédneme. Abyste mohli získat představu o ceně již před schůzkou, podívejte se na tři varianty rekonstrukcí i s příklady, které uvádíme v článku "Kolik stojí rekonstrukce bytu?".

Jakmile se spolu domluvíme na všech podrobnostech včetně data zahájení rekonstrukce, je čas podepsat smlouvu o díle, ve které budou termíny zahájení a ukonční rekonstrukce, cenová kalkulace, specifikovaný rozsah práce a stavební materiály. Smlouva o díle vás chrání. Díky tomu, že realizujeme rekonstrukce převážně na klíč, se můžeme za svou práci 100% zaručit. Pokud by nastala nějaká reklamace naší práce, můžete se spolehnout na náš férový a odpovědný přístup.

5 inspirativních tipů pro rekonstrukci

  • Velkým problémem bývá u většiny panelových bytů dispoziční řešení. Místnosti jsou často striktně oddělené a místnosti malé, což způsobuje stísněný pocit, kterým byty v panelových domech často působí. Zkuste zapřemýšlet nad tím, jestli by nestálo za to některé místnosti sloučit a rozdělit je pouze interiérovým designem. Dobrým řešením může být například propojení kuchyně s obývacím pokojem, které bývají v panelových domech většinou oddělené. Propojit se dá také toaleta s koupelnou – tady samozřejmě záleží na počtu členů domácnosti.
  • Pokud chcete vdechnout bytu modernější design a větší pohodlí, zvažte nahrazení starých radiátorů a výměny lustrů uprostřed místnosti za nepřímé osvětlení, například podsvícené podhledy, přisazená stropní světla, případně bodovky.
  • Optického zvětšní prostoru v malém panelákovém bytě dosáhnete kombinací světlé podlahy a světlých stěn. Jak dobře vědí bytoví designéři, skvělým materiálem do malých prostorů je sklo. Můžete si pořídit například celoskleněné dveře, dělící příčku, nábytek a doplňky. Pokud byste ale před optickým zvětšením chtěli dát přednost zútulnění bytu, vsaďte raději na dřevo.
  • Panelové byty mívají zpravidla nízké stropy. V případě, že vás vaše nízké stropy v paneláku trápí, vymalujte strop světlejší barvou, než jakou mají zdi. Odvážnějším řešením jsou namalované svislé pruhy na zdech.
  • V panelových bytech bývá v létě úmorné horko. Rekonstrukce je dobrým časem na zvážení pořízení nástěnné klimatizace. Protože klimatizace vyžaduje náročnější instalaci a nutnost stavebních úprav, je vhodné její umístění a instalaci nechat na odbornících.