blog image

Pomoc před rekonstrukcí bytu nebo domu

Máte v plánu rekonstrukci bytu nebo domu? Zjistěte, na co se zaměřit a čemu věnovat pozornost, aby vše proběhlo maximálně hladce a podle vašich představ.

Rekonstrukce bytů a domů

Na základě vlastní praxe vám níže poskytneme informace k rekonstrukcím bytů a domů. I když se na samotné renovaci podílejí designéři, je žádoucí věnovat některým konkrétním věcem pozornost.

Počátek samotné rekonstrukce

Doporučujeme nejprve najít technické součásti objektu jako je vodovodní potrubí, kanalizace a elektrické rozvody. V potaz berte i orientaci bytu nebo domu, abyste se vyhnuli nevhodnému rozmístění nábytku s ohledem na slunná a stinná místa. V případě, že se budou bourat nějaké zdi, je důležité vědět, která je nosná. Dále také kde budou ve zdech hlavní stoupačky.

Elektroinstalace a stěny

Často se stává, že elektroinstalace z důvodu statiky nemůže zasahovat do panelových konstrukcí stropu. To lze vyřešit sádrokartonovým podhledem. Díky tomu je pak jednodušší vedení kabelů, méně práce se sekáním a čistý rovný pohled. Nevýhodou je to, že je snížena výška samotné místnosti, a to cca o 7 cm. Mnohokrát se setkáváme s přáním zachovat stávající vzhled zdí. Pak ale nastává to, že po zhotovení podlahy a nainstalování nábytku jsou vidět nerovnosti. Proto před samotnou rekonstrukcí doporučujeme stěny srovnat. Bez použití armovací tkaniny (tzv. perlinky) se časem na zdech mohou objevit nežádoucí praskliny. Při rozsáhlé rekonstrukci proto doporučujeme armování perlinkou.

Pokládka podlah

Předně je nutné všechny podlahy rozebrat a zjistit, zdali je podklad rovný a ve stejné výšce. U trámových podlah je nutné zkontrolovat stav. Následně je možné se rozhodnout pro vhodnou přípravu podkladu. Myslete při výběru na to, že cena není to nejdůležitější. Barva a textura podlahy hrají velkou roli co do praktičnosti. Existují barvy, na kterých je špína velmi viditelná, případně se může usazovat ve spárách. U dřevěných podlah dávejte pozor na široké spáry, do kterých se brzy dostane špína a jsou pak velmi viditelné. Na výšce hotové podlahy pak bude záviset i výška dveří.

Vybavení koupelny

Vybavení koupelny, obklady a dlažbu vybírejte vždy srdcem tak, abyste mohli být z jejího vzhledu nadšeni pokaždé, když do ní vstoupíte. Volba zařizovacích předmětů ze zahraničí může vést k časovým prodlévám v dodání.

Výměna nových oken nebo raději renovace?

V případě špaletových oken je levnější stará okna zrenovovat, než je měnit za nová. Rozhodnutí však musí být učiněno po důkladném zhodnocení odborníkem. Plastová okna by měla být zkontrolována co do správnosti a kvality montáže a případě seštelována.